Veřejné zakázky jako jednoduchá podpora podnikání

Veřejné zakázky jako jednoduchá podpora firem i živnostníků

Veřejné zakázky jsou snadným a efektivním druhem podpory podnikání ze strany státu. Zájem podnikatelů o ně však dlouhodobě klesá. Přitom stačí jen umět najít správnou zakázku v poněkud komplikovaném systému.

V komplikovaných časech koronavirové pandemie hledají mnohé firmy s obtížemi nové zakázky. Pozornost zákazníků se posunula na jiná témata, několik let trvající hospodářský růst je najednou nahrazen poklesem, který se naštěstí zatím počítá "jen" v jednotkách procent. Stát vypsal několik záchranných programů, které by mohly ulevit nejpostiženějším skupinám.

verejne zakazkyJe zde však jeden způsob podpory, který je otevřen skoro všem podnikatelům a firmám, a který je k dispozici téměř okamžitě. Jsou to státní zakázky. V České republice existuje bezmála 7000 úřadů, které pravidelně vypisují různé veřejné zakázky. Pak je zde další skupina více než 15.000 subjektů, které mají povinnost použít stejných zadávacích postupů pro určité nákupy. V těchto zakázkách se protočí ročně přes 600 mld korun a toto číslo neustále roste.

Paradoxní ale je, že zájem o tyto zakázky u podnikatelů a firem dlouhodobě klesá. Zatímco v roce 2014 mohl zadavatel očekávat v průměru 5 nabídek na vypsanou stavební zakázku, vloni dostal průměrně 1,3 nabídky na vypsanou zakázku. Je zřejmé, že méně nabídek vede k nižší konkurenci, horší kvalitě plnění a menší efektivitě. Soutěž, kde se objeví jen jeden účastník, není žádnou soutěží. V extrémním případě může být dokonce domluvena předem.

Proč klesá zájem o obrovský balík peněz, který stát a úřady každý rok utrácí? Je potřeba přiznat, že proces podávání nabídek na veřejné zakázky není úplně nejjednodušší. Nicméně i zde lze pozorovat vývoj k lepšímu, neboť celý proces je již elektronizován a v naprosté většině případů se realizuje prostřednictvím webových aplikací - jako je například tato na adrese úřadu vlády ČR.

Druhým významným problémem je najít včas tu správnou zakázku, na kterou se vyplatí podávat nabídku. Momentálně existuje několik tisíc míst, kde se zakázky vypisují. Ministerstvo pro místní rozvoj, garant veřejného investování, zahájilo již první kroky k centralizaci informací o zakázkách. Vzniklo také několik projektů, které se snaží nejen zakázky koncentrovat na jedno místo, ale hlavně aktivně upozorňovat dodavatele, pokud je vypsána zakázka, která by je mohla zajímat. Mezi nejnovější projekty patří i Portál Dodavatele na adrese podo.cz. Zde si firmy mohou prohledávat databázi zakázek a nechat si zasílat oznámení o vypisovaných zakázkách z jejich oboru. Dokonce lze vybrané zakázky podrobně sledovat a být informován o jakékoliv změně (třeba lhůty nebo zadání) prakticky okamžitě. Výhodou tohoto portálu je přímé napojení na systémy, kde zadavatelé zakázky vypisují, takže informace jsou k dispozici dříve a přesněji, než u systémů, které je zpracovávají ručně.

Lze jen doufat, že změny ve způsobu vypisování a hledání veřejných zakázek přinesou nové příležitosti podnikatelům i firmám a stát bude efektivněji podporovat rozvoj ekonomiky v České republice.

Přidat komentář

Nejnovější aktuality

Logo star-snippets.com

Notice: Undefined index: sluzby-pro-firmy.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 437

Notice: Undefined index: sluzby-pro-firmy.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 439